Pravi uvod u božićne blagdane donijeli su u našu školu gosti iz cijeloga Međimurja. Pod njihovim vodstvom učenici i profesori sudjelovali su u 20 zanimljivih radionica – od lončarstva do izrade kinča, cekera od komušine i znamenite svetomarske čipke.
„Potrebno je najmanje pet sati rada za malenu čipku, 50 sati za veliku“, kaže iskusna čipkarica Gordana Hunjadi iz Svete Marije u kojoj se već od osnovne škole uči ta vrijedna vještina. Đurđica Horvat bavila se lončarstvom 45 godina, a i danas rado održava radionice za mlade. Nada Tomašek kinčom se bavi iz ljubavi, baš kao i ostali ljubitelji rukotvorina i tradicijske baštine poput Udruge žena iz Pušćina, udruge „Heklice“, KUU-a „Veseli Međimurci“. Gosti su nam stigli i iz Socijalne zadruge Humana nova te iz Centra za odgoj i obrazovanje, a Martina Strahija, bivša učenica ETŠ-a, održala je inspirativno predavanje o iskustvu volontiranja u Tanzaniji. ETŠ je ugostio i poznatoga pjevača Mirka Švendu Žigu koji njeguje međimursku popevku.
Dio učenika posjetio je Muzej Međimurja te Crkvu sv. Nikole i Franjevački samostan u Čakovcu. Zadnji dan nastave u 2024. g. bio je doista neobičan školski dan, prepun doživljaja. Uranjanje u baštinu uoči blagdana ideja je profesorice Ivane Puzak. Božićnu priredbu tematski posvećenu svjetlosti i nadi pod nazivom “O, kakva to svetlost!” uveličao je školski zbor pod vodstvom profesorice Ive Novak, a recital o božićnim običajima u Međimurju izvele su učenice 1. UR pod vodstvom profesorice Perčić Štefok.